top of page
Gatis Meiris
Sekojiet man
  • Odnoklassniki Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Facebook Social Icon
Search

Šķēle un Šlesers 'legalizē' biznesu Rīgas ostā

  • http://www.delfi.lv/bizness/biznesa_vide/skele-un-
  • Aug 25, 2016
  • 3 min read

Šovasar divi no "Rīgas tirdzniecības ostas" (RTO) - kompānijas, kas kontrolē lauvas tiesu no Rīgas ostas biznesa, - īpašniekiem nonākuši bijušo politiķu Andra Šķēles un Aināra Šlesera ģimeņu īpašumā. Pašlaik sākta šo uzņēmumu likvidācija, bet par RTO un vairāku citu nozīmīgu transporta un loģistikas firmu lielāko īpašnieku kļuvusi ar Šķēli un Šleseru saistītā AS "MCH Investīcijas", liecina "Lursoft" datu bāzes informācija.

Šķēles ģimenei piederošā firma "Privāto aktīvu pārvalde" savā mājas lapā publicējusi paziņojumu par ieguldījumu RTO un citos uzņēmumos, bet Šlesers ir "MCH Investīciju" valdē. Ventspils mēra Aivara Lemberga biznesa ietekme RTO vēl aizvien ir nojaušama, tomēr oficiāli viņa vārds īpašnieku sarakstā nav atrodams.

MCH jeb "Multi Capital Holding" grupā abi uzņēmēji koncentrējuši gan savas daļas RTO, gan AS "Latvijas transporta grupa", kurā apvienoti Andrejsalas un ostas nekustamie īpašumi, sliežu parks, kā arī ieguldījumi divos kopuzņēmumos ar "Krievijas dzelzceļu". "Latvijas transporta grupā" (LTA), tāpat kā RTO, Šķēles un Šlesera uzņēmumi kontrolē 60% akciju.

Pārējie 40% LTA akciju pastarpināti pieder ar Ventspils tranzītbiznesu saistītajam Ivaram Sormulim. LTA peļņa pērn sasniedza 3,1 miljonu eiro, bet RTO nopelnīja 10,8 miljonus eiro.

Investē dzelzceļa pārvadājumos

LTA jau līdz šim piederēja 50% "Euro Rail Cargo" (iepriekšējais nosaukums "Liepājas naftas tranzīts"), kurā pērnā gada pavasarī pusi daļu iegādājās "Krievijas dzelzceļa" meitasuzņēmums "RZDL Multimodal".

Tagad LTA caur savu meitasuzņēmumu "Locomotive Traction Operator" ieguvis 49% daļu vēl vienā dzelzceļa kravas pārvadājumu uzņēmumā - "Euro Rail Trans", kurā 51% daļu pieder "Krievijas dzelzceļa" meitai "RŽD Logistika", liecina informācija gan "Euro Rail Trans", gan Šķēles ģimenes "Privātās aktīvu pārvaldes" mājas lapā. Acīmredzot daļas iegādātas no iepriekšējā Krievijas uzņēmuma partnera Latvijā - igauņiem piederošā "Transtrade Riga" (pieder arī uzņēmums "L-Ekspresis", kas apkalpo pasažieru vilciena reisus uz Maskavu un Sanktpēterbutgu).

Uz "Delfi" lūgumu komentēt akcionāru maiņu "Euro Rail Trans" (ERT) uzņēmuma valdes loceklis un jaunais līdzīpašnieks Ainārs Šlesers aicināja vērsties pie ERT vadītāja, savukārt uzņēmumā atbildēja, ka "nekādi akcionāri nav mainījušies". Jāpiebilst, ka ERT ir akciju sabiedrība, kam arī nav obligāti jāsniedz ziņas par akcionāriem Uzņēmumu reģistram. Iespējams, ka darījums noticis jau pirms kāda laika, piemēram, pērn, kad "trīs oligarhiem" piederošā "Liepājas naftas tranzīta" (tagad - "Euro Rail Cargo") puse tika pārdota "Krievijas dzelzceļam".

Kā liecina "Lursoft" dati, pērn "Euro Rail Trans" apgrozīja 3,8 miljonus eiro un guva 423 tūkstošu eiro peļņu. "Euro Rail Cargo" apgrozījums bija 67,5 tūkstoši eiro, peļņa - 13,6 tūkstoši eiro.

Saites Rīgas lidostā

Lai gan RTO kapitāldaļas līdz šim oficiāli nav piederējušas tā sauktajiem trīs oligarhiem, medijos plaši atspoguļotas īpašnieku saites ar Lembergu, Šķēli un Šleseru. 2011. gadā žurnāls ir "Ir" vēstīja, ka "oligarhu lietā" Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam bija aizdomas, ka daļa no RTO daļām slēpti piederēja Lembergam, Šķēlem un Šleseram un ar viņiem tika saskaņota uzņēmuma saimnieciskā darbība, ieguldījumi un dividenžu izmaksa.

Līdz šī gada jūlijam RTO īpašnieku vidū bija uzņēmumi SIA "MCH Mars" (iepriekšējie nosaukumi - "Piejūras investīcijas", "Marstal", "BKLA") ar 36% daļu un SIA "MCH Oper" (iepriekšējais nosaukums - "Operete"). Savulaik "MCH Mars" tika saistīts ar Šlesera ietekmi (tā īpašnieks bijis Ralfs Kļaviņš, tad Šveicē reģistrētais "Zein Holding AG", bet vēlāk - Norvēģijas uzņēmumi "A Sito Holding AS" un "Marstal AS).

Savukārt "MCH Oper" pastarpināti piederēja Modrim Ozoliņam, kas presē tika saistīts ar Šķēles ietekmi. Kopš šī gada pavasara abi uzņēmumi oficiāli pieder SIA "Multi Capital Invest" (iepriekš "Regma 101") , kur īpašnieki uz pusēm ir Šķēles un Šlesera ģimenes.

Šī gada augustā sākts "MCH Mars" un "MCH Oper" likvidācijas process, bet šiem uzņēmumiem piederējušās daļas nonākušas "MCH Investīciju" rokās.

Pārējie 40% RTO daļu uz pusēm pieder SIA "Ostas parks" un SIA "LatMorPortTrans".

"LatMorPortTrans" pieder Kipras uzņēmumam, bet tā vadītājs ir Ralfs Kļaviņš, kurš presē minēts kā Šlesera biznesa partneris. "Ostas parks" iepriekš ticis saistīts ar Lemberga interesēm - uzņēmuma 50% daļu īpašnieks ir ar Ventspils mēra dēlu Anriju Lembergu pazīstamais Jānis Lācis, bet pārējie 50% pieder "Latrealty", kuras vienīgā īpašniece ir Dace Dangena.

Jāpiebilst, ka "Latrealty" pieder daļas (17%) vēl kādā biznesā - SIA "Rixjet Riga" (iepriekšējais nosaukums - "Naftas tranzīta aģents"), kur līdz ar vairākiem Kiprā un Maltā reģistrētiem uzņēmumiem līdzīpašnieks ir tranzītbiznesā pazīstamais Armands Sadauskis (17%), bet valdē strādā viņa biznesa partneris Raimonds Kisiels.

"Rixjet Riga" 2014. gadā sāka darbu Rīgas lidostā kā degvielas piegādes operators. Mediju arhīvi gan liecina, ka 2000. gadu sākumā šis uzņēmums vēl ar iepriekšējo nosaukumu ieguva tiesības iegādāties naftas produktu pārkraušanas termināla piestātni Rīgas brīvostā, ko "Latvija Statoil" un "Neste Latvija" uzskatīja par pretlikumīgu Rīgas brīvostas rīcību.


 
 
 

Comments


  • Odnoklassniki Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon

© 2016 by "Gatis Meiris".

Sociālie tīkli

bottom of page